Gollandiye Uyghur Yashliri Til oginish Munazire Munbiri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Izdesh

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Partner

uquncu ders ....guzal oren....yahshi oku

2 posters

Go down

uquncu ders ....guzal oren....yahshi oku Empty uquncu ders ....guzal oren....yahshi oku

Yollash  huseyin tajalli Sun Feb 21, 2010 1:11 am

ئسىملارنىڭ خەۋەرلىك قوشۇمچىلىرى
تۈرك تىلىدىكى ئسىملار خەۋەر بۇلۇپ كەلگەندە ،ئسىملارنىڭ خەۋەرلىك مەنىسى قوشۇمچىلار ئارقىلىق ئپادىلىنىدۇ. خەۋەرلىك قوشۇمچىلىرى مۇنداق ئۇلىنىدۇ:
بىرلىك كۆپلۈك
1.شەخس -ız//-iz -ım//-im
uz//-üz -um//-üm

2.شەخس
sınız//-siniz -sın//-sin
sunuz//-sünüz -sun//-sü

3.شەخس
tırlar//-tirler -dırlar//-dirler -tır//-tir -dır//-dir
turlar//-türler -durlar//-dürler -tur//-tür -dur//-dür
ئەگەر جاراڭلىك ئۈزۈك تاۋۇش بىلەن ئاياغلاشقان بولسا t قوشۇمچىسى قوشۇلىدۇ.مەسىلەن:

Biz asker+iz Ben asker+im
Siz asker+siniz Sen asker+sin
Onlar asker+dir(ler) O asker+dir
1.شەخسنىڭ خەۋەرلىك قوشۇمچىلىرى سۇزۇق تاۋۇش بىلەن ئاياغلاشقان بولسا،تۈپ سۆز بىلەن قوشۇمچى ئارىسىدا y پەيدا بۇلىدۇ.مەسىلەن:
Biz hasta+y+ız Ben hasta+y+ım
بۇ فورمىنىڭ ئنكار شەكلى خەۋەرلىك قوشۇمچىلرىنىڭ ئالدىغا ئنكار سۆزى değilنى قوشۇش ئارقىلىق ياسىلىدۇ.مەسىلەن Biz hasta değil+iz , Ben hasta değil+im
huseyin tajalli
huseyin tajalli

Anzahl der Beiträge : 19

Choqqigha qaytish Go down

uquncu ders ....guzal oren....yahshi oku Empty nasilsin abe ..... kandakrak aka

Yollash  huseyin tajalli Sun Feb 21, 2010 1:12 am

ئسىملارنىڭ ياسىلىشى
1.سۇزۇق تاۈۇش ،جاراڭلېق ئۈزۈك تاۋۇشلاردىن كىيىن cı,ci,cu,cü قوشۇمچىلىرى ،جاراڭسىز ئۈزۈك تاۋۇشلاردېن كىيىن çı,çi,çu,çü قوشۇمچىلىرى قوشۇلۇپ ،بىر كەسپ بىلەن شوغۇللىنىدىغان ئسىملار ياسىلىدۇ.مەسىلەن:
araba+cı aylık+çı örgüt+çü döner+ci

2. cık,cuk,cik,cük,çik,çık,çuk,çük
قوشۇمچىلىرى بىلەن ئەركىلىتىش ،كىچىكلىتىش ئسىملىرى ياسىلىدۇ.مەسىلەن :
anne+cik kuzu+cuk
huseyin tajalli
huseyin tajalli

uquncu ders ....guzal oren....yahshi oku Empty dawam et....... dawamlashtur

Yollash  huseyin tajalli Sun Feb 21, 2010 1:14 am

تۈرك تىلىدىكى كىلىشلەر تۈرك تىلىدىمۇ ئۇيغۇر تىلىكىدەك باش كىلىش ،ئىگىلىك كىلىش ،چۈشۈم كىلىش ، يۆلىنىش كىلىش ،ئورۇن كىلىش ،چىقىش كىلىش دىگەندەك 6كىلىش بار. 1.ئىگىلىك كىلىش -نېڭ (1) سوزۇق تاۋۇشلار بىلەن ئسىملارغا nın,nin,nun,nün قوشۇمچىلىرى ئۇلىنىدۇ. kapı-kapının ordu-ordunun (2) ئۈزۈك تاۋۇشلار بىلەن ئاياقلاشقان ئسىملارغا in,ın,ün,un قوشۇمچىلىرى ئۇلىنىدۇ evim-evimin yüz-yüzüm 2.چۈشۈم كىلىش -نى (1)سوزۇق تاۋۇشلار بىلەن ئسىملارغا yı,yi,yu,yü قوشۇمچىلىرى ئۇلىنىدۇ. kapı-kapıyı kalem-kalemi (2)ئۈزۈك تاۋۇشلار بىلەن ئاياقلاشقان ئسىملارغا ı,i,ü,u قوشۇمچىلىرى ئۇلىنىدۇ. kitap-kitabı okul-okulu (3)3-شەخس بىلەن تۈرلەنگەن سۆزلەرگە nı,ni,nü,nu قوشۇمچىلىرى ئۇلىنىدۇ. ablası-ablasını evi-evini 4.ئورۇن كىلىش -دا،تا (1)سوزۇق تاۋۇش ۋە جاراڭلىق ئۈزۈك تاۋۇشلار بىلەن ئاياقلاشقان سۆزلەرگەda,deقوشۇمچىلىرى ئۇلىنىدۇ. okul-okulda türkiye-türkiyede (2)جاراڭسىز ئۈزۈك تاۋۇشلار بىلەن ئاياقلاشقان سۆزلەرگە ta,te قوشۇمچىلىرى ئۇلىنىدۇ. uçak-uçakta beş-beşte (3)3=شەخس بىلەن تۈرلەنگەن سۆزلەرگە nda,ndeقوشۇمچىلىرى ئۇلىنىدۇ. yatak-yatağında evi-evinde 5.چېقىش كىلىش -دىن تىن (1)سوزۇق تاۋۇش ۋە جاراڭلىق ئۈزۈك تاۋۇشلار بىلەن ئاياقلاشقان سۆزلەرگەdan,denقوشۇمچىلىرى ئۇلىنىدۇ. ev-evden okul-okuldan (2)جاراڭسىز ئۈزۈك تاۋۇشلار بىلەن ئاياقلاشقان سۆزلەرگە tan,ten قوشۇمچىلىرى ئۇلىنىدۇ. dolap-dolaptan uçak-uçaktan (3)3-شەخس بىلەن تۈرلەنگەن سۆزلەرگە ndan,ndenقوشۇمچىلىرى ئۇلىنىدۇ. tatak-yatağından eli-elinde
huseyin tajalli
huseyin tajalli

uquncu ders ....guzal oren....yahshi oku Empty huseyin kardes - huseyin qerindash

Yollash  Erk-TV Sun Feb 21, 2010 12:27 pm

bek yaxshi bilimlerni yollapsile ejrini allah bergusi - cok guzel bilgileri eklemissin ecrini allah verir
Erk-TV
Erk-TV
Admin

Anzahl der Beiträge : 43

http://www.erktv.org

uquncu ders ....guzal oren....yahshi oku Empty Re: uquncu ders ....guzal oren....yahshi oku

Yollash  huseyin tajalli Sun Feb 21, 2010 2:54 pm

tabi canim acriyi allahden alicam .insan insana neverebilir ?

xundak minign yikin tukkunum sawabini allahtin aliman .insan insanga nima biralayti ?
huseyin tajalli
huseyin tajalli

uquncu ders ....guzal oren....yahshi oku Empty Re: uquncu ders ....guzal oren....yahshi oku

Yollash  Erk-TV Sun Feb 21, 2010 6:29 pm

huseyin tajalli wrote:tabi canim acriyi allahden alicam .insan insana neverebilir ?

xundak minign yikin tukkunum sawabini allahtin aliman .insan insanga nima biralayti ?

haha ama senin yazdigin turkce cok buzuk buzuk sokak dilida yazmissin Very Happy yine de allah razi olsun Basketball
Erk-TV
Erk-TV
Admin

Anzahl der Beiträge : 43

http://www.erktv.org

uquncu ders ....guzal oren....yahshi oku Empty sokak turqisi qok guzal.

Yollash  huseyin tajalli Mon Feb 22, 2010 12:43 am

uzaman benim suyladigimi duzanliyerek yaz ben orenim bashkan.

undak bulsa minign digan suzlirimni tuzutup yizip bak man uginay .
huseyin tajalli
huseyin tajalli

Yollash  Sponsored content

Sponsored content

Choqqigha qaytish

- Similar topics